آشنایی با تفت

شهرستان تفت یکی از شهرستان های استان یزد است که تقریبا به مرکز استان چسبیده است. این شهرستان دارای سه بخش "مرکزی" "نیر" و "گاریزات" می باشد که دو نقطه شهری "تفت" و "نیر" در آن وجود دارد.
به دلیل قرار گرفتن در دامنه‌های شیرکوه (با قله ۴۰۷۵متری) از آب و هوایی خنک نسبت به دیگر شهرستانهای استان برخوردار است. مساحت شهرستان تفت در حدود ۵۸۴۶ کیلومتر مربع می‌باشد و اکثر جمعیت آن، ساکن روستا می‌باشند. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵، برابر با ۴۷٬۲۶۰ نفر بوده‌است. مساحت محدوده قانونی شهر تفت حدود دو هزار هکتار و جمعیت آن طی سرشماری سال نود حدود شانزده هزار نفر بوده است. البته تفت دارای جمعیت مهاجر، کارگر و دانشجوی زیادی خارج از جمعیت خود هست.
تفت در لغت به معنای داغ است اما در عمل خنکترین و ییلاقی ترین نقطه کویر است و شاید به همین دلیل در اصطاح تفت را سبدی پر از میوه نامیده اند.
باغشهر تفت که مرکز شهرستان است همان ابتدای شهرستان واقع شده است. قدیم ها فاصله شهر یزد تا شهر تفت را ۲۲ کیلومتر می گفتند اما امروزه هم یز به سمت تفت پیش رفته و هم تفت به سوی یزد و اگر از انتهای تفت به سمت ابتدای یزد بروید (از شهرک صنعتی تفت تا بوستان کوهستان یزد) ۵ کیلومتر بیشتر نیست. شهر تفت دارای دو شهرک صنعتی و ۵دانشگاه (پیام نور- آزاد- شهید مطهری، بهزیستی و قنات) است.
این شهر شامل محله های اصلی "سرده" "تل مختار و باغ مورتین" "گرمسیر" "سلطان آباد" "حسینی" "غیاث آباد" "باغ گلابدان" "بازار" "شوده" و "برالسویه" است که در دل آنها محله های کوچکتری نیز واقع شده و شهرک های "قدس" "شهید صدوقی" "احرار" "جانبازان" "بهاران" و "امام علی(ع)" نیز از دیگر مناطق این شهر است.
شغل پیران تفت اکثراً کشاورزی است ولی امروزه اکثر مردم ایت شهر شاغل در کارهای اداری و کارگری و آزاد هستند.
این شهر پر است از باغاتی که امیدواریم کمتر مورد ساخت و ساز قرار گیرند. میوه این باغ ها اکثرآ انار است و در مرحله بعد بادام و زردآلو و...
مراسم نخل برداری عاشورای تفت در حسینیه امام خمینی (ره) نیز شهره جهانی دارد.
نقشه شهرستان تفت